0

Oblíbené produkty:

0
  • Nemáte žádné oblíbené produkty.

Porovnat
CZ

SK

s námi to chytneš...

MenuZavřít

Prosím se nebo si vytvořte bezplatnou registraci.

0

Váš košík

0
Do dopravy zdarma zbýva 9999,- Kč
Menu

Pstruh obecný (potoční)

Máte toto plemeno? Dejte mu hlas
Pstruh obecný (potoční)

Latinsky: Salmo trutta fario

Anglicky: Brown trout

Německy: Bachforellle 


Rybáři mu slangově říkají potočák a je to opravdu velmi populární ryba i mimo rybářskou obec. Ať už je to z kulinářských důvodů nebo díky tomu, že symbolizuje čistou vodu a nedotčenou přírodu.


Chcete mít fotku vašeho úlovku? Stačí poslat...
  • Popis ryby
  • Galerie fotografií
Rychlá navigace - obsah

Popis


Jeho silné vřetenovité tělo je přizpůsobeno i těm nejdivočejším proudům. Jeho zabarvení je velice proměnlivé od barvy zelené přes hnědou do modré. Může být také žlutý nebo fialový. Tělo je pokryto dvěma druhy teček. Jedny jsou tmavé a druhé červené se světlým lemem. Ploutve mají standartní postavení a na hřbetě má tukovou ploutvičku. Jeho ocasní ploutev je rovně uťatá. Tělo je pokryto velice malými šupinami. Má klínovitou hlavu s koncově rozeklanými ústy, jejichž koutky zasahují až po zadní okraj oka. Má silně ozubenou čelist. 


Obvykle dorůstají délky 20-40 cm a váží od 125 do 500 g. Pstruzi, kteří žijí v horských bystřinách, většinou dorůstají jen velikosti 15 cm. Dožívají se 4-6 let, jen zřídkakdy více.



Význam a výskyt


Pstruh žije v čistých a rychle proudících potocích a řekách po celém našem území. Musí být ale bohaté na kyslík. Klade vysoké nároky na kvalitu vody. Nejlépe se cítí ve vodách, které zůstávají i v létě chladné a jejichž teplota nepřesáhne 18°C. Rád vyhledává úkryty, například pod kořeny, a je velmi plachý. Je to stanovištní ryba, obzvláště s přibývajícím věkem. Když už jednou obsadí nějaké teritorium, jen zřídkakdy jej opouští a hájí je proti vetřelcům. Vyvinul se z různých poddruhů pstruha mořského.


Jedná se o hospodářsky i rybářsky nejvýznamnější rybu pstruhových vod. Je uměle odchovávána a vysazována všude tam, kde je velký rybářský tlak.


Rozmnožování


Tře se koncem podzimu nebo v zimě, ale období tření závisí na typu stanoviště, v němž žije. Ve vyšších polohách, například v horských bystřinách se pstruzi třou už v říjnu. Čím níže jsou vody, ve kterých pstruzi žijí, tím později se vytírají. Vždy táhnou proti proudu ke svým trdlištím, přičemž vyhledávají pískovité nebo štěrkovité dno. Samice tam vytvářejí údery ocasem jamkovité prohlubně a do nich kladou asi 1500 jiker. Ty pak překrývají štěrkem a pískem. Vývoj jiker, které jsou poměrně velké a oranžově zbarvené, trvá až do jarních měsíců.


Potrava


Pstruh se živí drobnými živočichy říčního dna, náletovým hmyzem, larvami vodního hmyzu a v dospělosti drobnými rybkami. Skokem z vody uloví i hmyz létající nad hladinou. Když má nedostatek potravy, může také kanibalizovat.  


Rybolovné techniky


Pstruha obecného potočního lovíme muškařením nebo na přívlač. Velmi dobře berou hlavně od května do září, ale vyplatí se zkoušet štěstí i v jiném období. Muškaření je vrcholná disciplína rybolovu a dává rybě velkou šanci, aby se bez problémů vrátila do svého teritoria. Lov přívlačí je určen spíše na velké řeky. Jako nástrahy používáme suché a mokré mušky, třpytky, wobblery, jigy, twistery, marmyšky a streamery. Při lovu pstruhů je důležité se chovat velmi tiše a nenápadně. Důležité je rybu překvapit hodem návnady do její blízkosti tak, aby na ni mohla reflexivně zaútočit. 


Doba hájení


Pstruh obecný je hájen od 1. září do 15. dubna a jeho zákonná míra je 25 cm.



Děkujeme za fotografie z lovu pstruhů obecných



NewsletterNenechte si ujít výhodné akce, slevy a novinky.