0

Oblíbené produkty:

0
  • Nemáte žádné oblíbené produkty.

Porovnat
CZ

SK

s námi to chytneš...

MenuZavřít

Prosím se nebo si vytvořte bezplatnou registraci.

0

Váš košík

0
Do dopravy zdarma zbýva 9999,- Kč
Menu

Mník jednovousý

Máte toto plemeno? Dejte mu hlas
Mník jednovousý

Latinsky: Lota lota

Anglicky: Burbot

Německy: Quappe 


Je jediný zástupce treskovitých ryb, které žijí a také se rozmnožují ve sladkých vodách. Proto byla před časem zavedena čeleď mníkovití. Je to neobvyklá ryba, které vyhovuje chladná voda a zimní období.  Je rozšířen po celém světě, v celém mírném pásmu.


Chcete mít fotku vašeho úlovku? Stačí poslat...
  • Popis ryby
  • Galerie fotografií
Rychlá navigace - obsah

Popis


Poznat mníka jednovousého je poměrně snadné. Se všemi treskovitými rybami sdílí společný znak, a to jeden masivní vousek na spodní čelisti. U nozder má velmi krátké masité vousky a čelisti mají drobné zoubky. Tělo má mník podobné sumci, včetně mramorovaného zabarvení. Je protáhlé, až hadovité. Má širokou, trochu zploštělou hlavu a velká, lehce spodní ústa. Má malé a okrouhlé šupiny a zaoblenou ocasní ploutev. Druhým poznávacím znakem jsou jeho ploutve, které jsou hodně netypické. Druhá hřbetní a řitní ploutev jsou velmi dlouhé a sahají až k ocasní. Jeho oči jsou malé a jsou na povrchu hlavy. Jeho tělo je hladké a na omak slizké.


Mník dorůstá velikosti 30-60 cm a hmotnosti 1-4 kg. Dožívá se 6-10 let.





Význam a výskyt


V Česku se vyskytuje na celém území, ale jen v ojedinělých lokalitách. Žije skrytě ve všech pásmech vod, v rybnících a údolních nádržích. Upřednostňuje čisté řeky se štěrkovitým nebo písčitým dnem a jezera s vodou bohatou na kyslík, které jsou ale i v létě spíše chladnější. Čím nižší teplota, tím je mník aktivnější. Má rád členité dno, kde se může přes den ukrývat, protože za kořistí se vydává až po západu slunce. Hodně aktivní je především v zimním období a v pstruhových vodách není příliš vítán, protože požírá jikry i potěr. Díky tomu byl z pstruhových vod cíleně odstraňován a pak byl delší čas poměrně vzácný. Díky umělému výtěru se jeho stavy zase zvyšují.


Jeho hospodářský význam je malý. 


Rozmnožování


Pohlavně dospívá ve 4-5 letech. Období tření závisí na poloze jeho stanoviště, k trdlišti totiž musí putovat, a to v řadách za sebou. Mnohdy urazí i 100 km. Ke tření dochází obvykle v prosinci a v lednu. Vyhledávají hlubší vody a písčitá dna a jikernačky tam nakladou až milion jiker, které mají v sobě olejnatou kapku a díky tomu je unáší proud. Vytírají se ve skupinách tvořených jednou samicí a více samci. 


Potrava


Mladí mníci se živí drobnými bezobratlými živočichy a později se začnou živit převážně malými rybkami a vodními živočichy. Jsou to dravci a dokáží polknout i poměrně velkou kořist. Nemá žádné období půstu, potravu přijímá během celého roku. Pověst jim ničí jejich konzumace jiker a potěru různých druhů ryb.


Rybolovné techniky


Mník se loví hlavně v zimě a na podzim, když klesá teplota a mník začíná být aktivnější. Ideální je podmračené a bouřkové počasí, noci se silným větrem, deštěm nebo sněžením. Lovíme na položenou a nastražujeme u dna. Jako nástrahy používáme mrtvé rybky, kousky rybího masa nebo i žížaly, ale nejlepší jsou malé nástražní rybky. 


Mník má velká ústa a rychle polyká, proto bývá zásek velmi hluboko, často až v jícnu nebo v žaludku. Pokud už mníka ulovíme, je pravděpodobné, že na stejném místě jich ulovíme více. 


Doba hájení


Mníka jednovousého nesmíme lovit od 1. ledna do 15. března a jeho zákonná míra je 30 cm.



Děkujeme za fotografie z lovu mníků



NewsletterNenechte si ujít výhodné akce, slevy a novinky.