0

Oblíbené produkty:

0
  • Nemáte žádné oblíbené produkty.

Porovnat
CZ

SK

s námi to chytneš...

MenuZavřít

Prosím se nebo si vytvořte bezplatnou registraci.

0

Váš košík

0
Do dopravy zdarma zbýva 9999,- Kč
Menu

Karas obecný

Máte toto plemeno? Dejte mu hlas
Karas obecný

Latinsky: Carassius carassius

Anglicky: Crucian carp

Německy: Karausche


Karas obecný je naší původní sladkovodní kaprovitou rybou, která z našich vod bohužel mizí. Ačkoli je to velmi odolná ryba, je vytlačována karasem stříbřitým, který dorůstá větších rozměrů. Mizí také tradiční lokality karase obecného. V rybničních chovech je považován za rybu plevelnou a pro sportovní rybáře také příliš atraktivní není, ačkoli má své příznivce, které si získal jemností svých záběrů. Jinak je mezi sportovními rybáři znám spíše jako nástražní rybka, která dobře snáší transport a dlouho vydrží čilá na háčku.


Chcete mít fotku vašeho úlovku? Stačí poslat...
  • Popis ryby
  • Galerie fotografií
Rychlá navigace - obsah

Popis


Karas obecný má vysoké, ze stran zploštělé tělo. Svým zavalitým tělem je podobný kaprovi, od kterého jej rozeznáme podle toho, že nemá vousky a má drsné skřele. Ploutve jsou postaveny standardně a hřbetní ploutev je vypouklá. Samci mají delší párové ploutve než samice. U menších kusů bývá na konci těla před ocasní ploutví tmavá skvrna. Barvu má jeho tělo zelenošedé se zlatavým až měděným odleskem, boky jsou světle žlutošedé a břicho špinavě bílé nebo mosazně žluté. Jeho šupiny jsou nazlátlé. Zabarvení se ale liší podle prostředí, kde žijí. Krásnou zlatou barvu mají v čistších tůních, šedivě stříbrní jsou v hlubších kalných vodách a tmaví v silně zakalených vodách. Typické jsou pro karase jeho křivá, nahoru směřující ústa. Jeho průměrná velikost je 10-30 cm. 



Význam a výskyt


Karasi žijí ve všech typech stojatých vod, a především vyhledávají ty s bujným porostem vodních rostlin a rákosí. Vyhýbají se silným proudům a mají rádi malé rybníky nebo vodní příkopy. Nemají velké nároky na množství kyslíku a vydrží i v silně zabahněných vodách, což je pro ně výhodné v obdobích sucha, kdy se zahrabou do bahna a v daném místě jsou pak asi jediným druhem ryby, která přežije. 


V současné době se karas obecný vyskytuje málo a jeho další existence je silně ohrožena. Nemá hospodářský význam a málokdy je uloven na udici. V místech s čistější vodou bývá potravou pro dravé ryby, například štiky. 


Rozmnožování


K rozmnožování potřebují teplotu vody asi 15 °C a dochází k němu v období od května do června. Pohlavní dospělosti dosahují ve 2-3 letech. V hejnech se shromažďují u mělkých břehů, kde se společně třou a jikry kladou na vodní rostliny. U samců se v tomto období objeví třecí vyrážka. Jeho růst je poměrně pomalý a jen vzácně se dožije 10 let života. Kříží se s kaprem, kříženec se pak nazývá Kaprokaras a má dva vousky.


Potrava


Živí se rostlinnou i živočišnou potravou, podobně jako kapr. Žere zooplankton, živočichy vodního dna a také části vodních rostlin.


Rybolovné techniky


Na karase by se mělo chodit od července do října, a to časně ráno nebo pozdě večer. Doporučuje se používat jemné a lehké náčiní. Loví se na plavanou a na položenou a nastražovat je dobré nad dnem. Jako nejlepší nástrahy se ukázali bílí červi a kukuřice, dají se použít také kousky těsta, těstovin, brambor nebo také boilies a žížaly. Při lovu na položenou dokáže tato ryba rybáře zaměstnat neustálým popotahováním udice, kdy si hraje s návnadou.


Doba hájení


Karas obecný minimální lovnou míru ani dobu hájení stanovenu nemá.



Děkujeme za fotografie z lovu amurů



NewsletterNenechte si ujít výhodné akce, slevy a novinky.