0

Oblíbené produkty:

0
  • Nemáte žádné oblíbené produkty.

Porovnat
CZ

SK

s námi to chytneš...

MenuZavřít

Prosím se nebo si vytvořte bezplatnou registraci.

0

Váš košík

0
Do dopravy zdarma zbýva 9999,- Kč
Menu

Jelec tloušť

Máte toto plemeno? Dejte mu hlas
Jelec tloušť

Latinsky: Leuciscus cephalus

Anglicky: Chub

Německy: Dobel 


Jelec tloušť je hojným zástupcem kaprovitých ryb. Rybáři mu také říkají klen nebo vodní prase, protože často číhá u výpustí splašků do řek. Je to jedna z nejhltavějších a nejnenasytnějších ryb v našich vodách, přesto se především starší jedinci dokáží až provokativně vyhýbat nástrahám rybářů. Kapraři jej nemají moc v lásce, protože jim dokáží během chvilky vysbírat boilies, nastažené pro někoho jiného.


Chcete mít fotku vašeho úlovku? Stačí poslat...
  • Popis ryby
  • Galerie fotografií
Rychlá navigace - obsah

Popis


Má protáhlé válcovité tělo s širším hřbetem a působí poměrně robustně. Jeho obvyklá velikost je 15-35 cm a hmotnost 0,3-1 kg. Má širokou, tlustou hlavu zkončenou koncovými ústy s výraznými pysky. Má větší šupiny, které jsou dobře přirostlé a mají tmavé lemování. Hřbet je tmavě šedý až zelenkavý, boky šedé a břicho bílé nebo šedobílé, ale bez lesku. Plouve mají standartní postavení, řitní ploutev je výrazně vykrojená. Břišní a řitní ploutev mají načervenalou nebo narůžovělou barvu. 


Jsou doloženi i 20-ti letí jedinci, ale obvykle se dožívá 8-12 let. Tloušť má velmi dobře vyvinuté všechny smysly. 



Význam a výskyt


Žije v tekoucích vodách i v údolních nádržích. Má rád členité prostředí, úkryty, převislé větve a podemleté břehy. Ve volné vodě se moc nezdržuje a je poměrně dobře odolný vůči znečištěnému životnímu prostředí a nižšímu obsahu kyslíku ve vodě. 


Mladí tloušti žijí v hejnech, dokonce se jejich způsob života dá přirovnat k životu ve smečce.  Mají totiž svého vůdce, kterým je zpravidla největší jedinec. Hejna tvoří podle velikosti, takže čím větší tloušti, tím méně početné je hejno. S přibývajícím věkem je pro ně typický samotářský způsob života. Je také věrný svému teritoriu, které si brání. 


Jelec tloušť je jedním z nejvýznamnějších původních druhů, a to hlavně v parmovém pásmu. Jeho rybářský význam je v možnosti lovit jej prakticky všemi možnými způsoby a v možnosti lovit jej v době, kdy se ostatní ryby o nástrahy vůbec nezajímají.  


Rozmnožování


Pohlavně dospívá ve 3-5 letech a vytírá se od dubna do června v menších skupinách. Má velmi dobré rozmnožovací schopnosti. Rejdiště si často vybírá v peřejnatých proudných vodách se štěrkovitým dnem. Jikry se pak přichycují na drobné kameny a štěrk. Samci mají během období tření na hlavě a na šupinách jemnou zrnitou vyrážku. Tření probíhá ve dvou až třech vlnách v rozmezí 10 až 20 dnů a vývoj jiker trvá 4-8 dnů.


Potrava


Jelec tloušť je všežravec a potravu přijímá po celý rok, ale v létě často přechází na vegetariánský způsob obživy. Ve vodě sežere v podstatě vše, co odpovídá velikostně jeho tlamě. Z rostlinné říše jsou to semena, řasy, bobuloviny a nejrůznější odpad a z živočichů pak vodní hmyz, larvy, menší rybky, žáby, utopené myši apod. Svými požerákovými zuby rozdrtí i krunýře raků a velmi si pochutná na slimácích. 


Pokud se objeví v pstruhových vodách, je tam značným škůdcem, protože požírá nejen jikry, ale také plůdek a touto svou žravostí vytlačuje ostatní druhy ryb.


Rybolovné techniky


Jelec tloušť je velmi opatrná a plachá ryba a z tohoto důvodu je stálicí v hledáčku zájmu rybářů. Je těžké se k němu přiblížit, natož jej ulovit. Při lovu na mušku nás často připraví o mušku hned při zaseknutí. 


Specialitou je lov na třešně. Musíme místo den předem provnadit a druhý den pak jít za rybou, brodit se nad provnazené místo, na větší háček navléknout třešni a použít co nejslabší vlasec. Vzhledem k tomu, že relativně snadno vnazené místo opouští, bývá i tato snaha marná. V zimě jej zase můžeme lovit na malé žížaly.


Obecně můžeme použít velmi široké spektrum návnad, jako jsou červi, malé rybky, chléb nebo těsto, kukuřice, hmyz. Z umělých nám dobře poslouží nejrůznější wobblery, mokré či suché mušky, twistery nebo třpytky. Určitě se vyplatí vyzkoušet i sýr, slaninu, uzený špek nebo hrášek. 


Doba hájení


Jelec tloušť se nesmí lovit od 16. března do 15. června a jeho zákonná míra je 25 cm.



Děkujeme za fotografie z lovu jelců



NewsletterNenechte si ujít výhodné akce, slevy a novinky.