0

Oblíbené produkty:

0
  • Nemáte žádné oblíbené produkty.

Porovnat
CZ

SK

s námi to chytneš...

MenuZavřít

Prosím se nebo si vytvořte bezplatnou registraci.

0

Váš košík

0
Do dopravy zdarma zbýva 9999,- Kč
Menu

Jelec jesen

Máte toto plemeno? Dejte mu hlas

Latinsky: Leuciscus idus

Anglicky: Ide

Německy: Aland


Je poměrně hodně citlivý na čistotu vody a jeho stavy se v 60.-80. letech snížily, někde i vymizely a jeho populace se na mnoha místech ještě neobnovily. Záměrný lov je u nás možný jen na jižní Moravě, nicméně rybáři jesena uloví spíše náhodně při lovu jiných ryb.


Chcete mít fotku vašeho úlovku? Stačí poslat...
  • Popis ryby
  • Galerie fotografií
Rychlá navigace - obsah

Popis


Má vysoké a elegantně stavěné tělo, které se svou robustností podobá tloušti, ale je plošší. Od tloušťů nebo proudníků, se kterými bývají mladší jeseni zaměňováni se liší menší ústní štěrbinou, která je šikmo vykrojená směrem dolů a menšími šupinami. Hřbet má hnědý až černomodrý, stříbřité boky a bílé břicho. Hřbetní a ocasní ploutev jsou šedé a všechny ostatní jsou načervenalé. 


Pro okrasu byla vyšlechtěna okrasná „zlatá“ forma jesena, která má žlutočervenou barvu a umisťuje se v zahradních nádržích.


Jesen dorůstá obvykle 30, výjimečně 40 a více cm a hmotnost se pohybuje mezi 0,25 až 2 kg. Dožívá se v průměru 10 let. 


Význam a výskyt


V ČR se hojněji vyskytuje spíše na Moravě než v Čechách. Jesen je původní ryba cejnového pásma a žije v dolních úsecích velkých řek. Dobře se cítí také ve větších stojatých vodách, pokud jsou zde bohaté členité břehy. Žije v hejnech a potravu si hledá ve volných vodách. Je velmi aktivní a podniká daleké výpravy. 


Jesen je sportovně velmi ceněná ryba, a v současnosti chráněna jako ohrožený druh. Rybáři jej mají v oblibě, protože dlouho okusuje návnadu, navzdory tomu, že je to velmi opatrná a plachá ryba.


Rozmnožování


Pohlavně dospívá ve 3-5 letech. Od března do května se jeseni vydávají proti proudu řeky vyhledat trdliště. Pokud žijí v jezerech, spokojí se i s mělkými pobřežními zónami se štěrkovitým dnem. V době tření i obecně je jesen hodně společenská ryba, ovšem po výtěru upřednostňuje spíše samotářský způsob života. Jikernačky kladou na oblázky a štěrk až 100 000 jiker, v případě nouze i na vodní rostliny a kořeny stromů. Jesen se vytírá pravděpodobně po dávkách, protože v těle samic byly zjištěny jikry v různém stupni vývoje. U samců se vytváří třecí vyrážka.


Potrava


V mládí se živí planktonem a náletovou potravou, starší ryby požírají červy a larvy hmyzu, ale také malé korýše, slimáky, plže, larvy komárů a jikry ryb. Někdy se tvrdí, že jelci se živí i dravým způsobem života, to ale nebylo potvrzeno a nejspíš se jedná o záměnu s příbuzným jelcem tlouštěm.


Rybolovné techniky


Pro lov jesenů je vhodná doba od června do října. Lovíme na plavanou, na položenou pomocí lehkého prutu většinou u hladiny. Vyplatí se, když si na ně počkáme v proudných vodách, za pilíři, sloupy mostů a za hrázemi. Dobré nástrahy jsou bílí červi a žížaly, hnojní červi, hmyz, larvy chrostíků, těsta a boilies. Vyzkoušet můžeme také umělé mušky, vařenou pšenici nebo hrách. Nemá rád velká sousta a je zdrženlivější a vybíravější než tloušť. Asi nejkrásnějším lovem jesenů je suché muškaření, když tyto ryby začnou za soumraku sbírat potravu z hladiny. 


Doba hájení


Jelec jesen se nesmí lovit od 16. března do 15. června a jeho zákonná míra je 25 cm.


NewsletterNenechte si ujít výhodné akce, slevy a novinky.