0

Oblíbené produkty:

0
  • Nemáte žádné oblíbené produkty.

Porovnat
CZ

SK

s námi to chytneš...

MenuZavřít

Prosím se nebo si vytvořte bezplatnou registraci.

0

Váš košík

0
Do dopravy zdarma zbýva 9999,- Kč
Menu

Bolen dravý

Máte toto plemeno? Dejte mu hlas
Bolen dravý

Latinsky: Aspius aspius

Anglicky: Asp

Německy: Rapfen

 

Bolen dravý je rychlý a vytrvalý plavec. Je to jediný u nás žijící kaprovitý druh, který je v dospělosti výlučně dravý. Pro sportovní rybáře je velmi atraktivní. Je totiž velmi opatrný a plachý a není snadné jej ulovit. Úspěšný lov bývá často výsadou opravdu zkušenějších rybářů.


Chcete mít fotku vašeho úlovku? Stačí poslat...
  • Popis ryby
  • Galerie fotografií
Rychlá navigace - obsah

Popis


Bolen dravý je hodně pohyblivá ryba, jeho tělo je ze stran zploštělé, torpédovité a protáhlé. Dorůstá do 50-70 cm celkové délky (výjimečně až 100 cm) a hmotnosti 7-10 kg. Známé jsou ovšem i výjimečné exempláře měřící 1,2 m a vážící 12 kg. Dožívá se většinou 12 let, maximálně 15 let. 


Bolen vždy upoutá širokým ústním otvorem, vroubeným širokými rty, přičemž spodní čelist je o něco delší než horní. Bolen nemá v tlamě zuby, ale má zuby požerákové. Ty jsou poměrně velké, ale také tenké a jemné. Jeho hřbet má tmavě olivové až namodralé zabarvení, boky jsou stříbřité a břicho bílé. Ocasní ploutev má hluboce vykrojenou, ostatní ploutve mají standartní uspořádání. Oči má bolen malé, zlatavé barvy a dobře vidí i na větší vzdálenosti. Jeho šupiny jsou poměrně malé a snadno opadavé.



Význam a výskyt


Najdeme jej od jihu Skandinávie po střední Evropu, hojně se vyskytuje směrem na východ, a to až po Ural. Žije ve středních a dolních úsecích větších řek, dává přednost proudícím vodám. V jezerech nebo údolních nádržích, kam je uměle vysazován, se mu daří dobře, pokud je tam dostatečně silné proudění. Dnes dokonce ty největší kusy žijí právě v těchto revírech. Mladí boleni žijí v hejnech a zdržují se často u hladiny i u břehu, ale s věkem se z nich stávají samotáři. Obecně žijí v celém vodním sloupci.


Jeho hospodářský význam je v požírání menších plevelných ryb.


Rozmnožování


Bolen roste poměrně rychle, už jednoletí boleni mohou dosahovat délky 20 cm. Pohlavně zralý je mezi 3-4 rokem života. Vytírá se ve skupinách od dubna do června v čistě proudících vodách s písčitým až štěrkovitým dnem, kam samice naklade asi 100 000 jiker. Teplota vody by měla být 5-10 °C. Po dvou týdnech se vylíhne asi 7 mm dlouhý plůdek, který se nechá unášet vodním proudem. 


Během třecího období se samcům vytváří silná třecí vyrážka. Bolen se někdy kříží s ouklejí.


Potrava


Mladí jedinci se živí zooplanktonem a vodním hmyzem a jak rostou, začínají se živit dravě rybami i obojživelníky. Při jeho rychlých výpadech do hejn malých ryb je dobře slyšet údery ocasu o hladinu a je to velmi pěkná podívaná. 


Rybolovné techniky


Způsobů lovu bolenů je mnoho. Mělo by se na ně chodit od července do srpna, kdy se rádi zdržují u hladiny nebo ve střední hloubce. Jen ti největší jedinci se zdržují v největších hloubkách. Je dobré si na ně počkat přímo za hrázemi nebo za pilíři mostů. 


Při zachycení návnady prudce zabírá a rychle jede. Směřuje přitom spíše na volnou vodu a nevyhledává překážky. Jeho první nápor je často opravdu ohromný. Zabírá pěkně na mrtvou rybku či kousky rybího masa. Možnosti umělé nástrahy jsou široké: rotační třpytky-spinery, streamery, wobblery, twistery, pilkry. Menší kusy se dají ulovit i u hladiny na kousky pečiva.


Díky jejich plachosti je dobré nebýt vidět (rozhodně ne světlé nebo dokonce reflexní oblečení) a nebýt slyšet. Mnoho našich rybářů proto zná bolena akorát tak z obrázků. Ulovit menší to ještě jde, ale umět chytat pravidelně větší kusy, to už je vyšší dívčí.


Doba hájení


Bolena dravého nesmíme lovit v období od 1. ledna do 15. června, tehdy je hájený. Menší kus, než je 40 cm si nesmíme odnést od vody. Je to minimální stanovená délka. Chráněný není.



Děkujeme za fotografie z lovu bolenů



NewsletterNenechte si ujít výhodné akce, slevy a novinky.