0

Oblíbené produkty:

0
  • Nemáte žádné oblíbené produkty.

Porovnat
CZ

SK

s námi to chytneš...

MenuZavřít

Prosím se nebo si vytvořte bezplatnou registraci.

0

Váš košík

0
Do dopravy zdarma zbýva 9999,- Kč
Menu

Sumec velký

Máte toto plemeno? Dejte mu hlas
Sumec velký

Latinsky: Silurus glanis

Anglicky: Catfish

Německy: Wels


Impozantní „vousatý“ dravec nížinných vod je pro rybáře velmi atraktivní. Každý rybář se s velkým exemplářem rád vyfotí. Říká se mu také král vod. Jedná se o největší evropskou sladkovodní rybu. Díky svým rozměrům nemá v dospělosti kromě člověka žádného přirozeného nepřítele. Reguluje stavy bílých ryb a vzhledem k velikosti jeho kořistí si konkuruje jen sumec se sumcem.


Chcete mít fotku vašeho úlovku? Stačí poslat...
  • Popis ryby
  • Galerie fotografií
Rychlá navigace - obsah

Popis


Sumcovití mají až 120 rodů, ale u nás žije pouze sumec obecný.


Sumec má mohutné a hladké tělo, jehož přední část je válcovitá a zadní zploštělá. Má bílé břicho, světlé boky a mramorově zbarvený tmavo-hnědý, tmavo-zelený až načernalý hřbet. Jeho kůže je bez šupin. Má extrémně malou hřbetní ploutev, krátkou ocasní ploutev; řitní ploutev a ocasní násadec jsou hodně prodloužené. Délka jeho těla běžně dosahuje 100-150 cm, některé exempláře až 300 cm při váze 200 až 300 kg. Sumci rostou celý život, běžně se dožívají 30 let a jsou známy i exempláře, které se dožily věku 80 let. Roste rychle, ve třech letech mívá 2-2,5 kg. Jeho hlava je mohutná, má malé oči a velkou tlamu. U úst má tři páry vousů; na horní čelisti dva pohyblivé vousky a na dolní čtyři nepohyblivé. Zuby má na obou čelistech, a to ve čtyřech po sobě jdoucích řadách, kterým se říká také „kartáče“. Sumec má dobře vyvinuté veškeré smysly, nejen sluch.



Význam a výskyt


U nás sumec žije na celém území, vyhovují mu nížinné úseky řek a umělé nádrže, mrtvá ramena řek a tůně. Svědčí mu teplá voda, hlubší pomalý tok a měkký podklad. Není tolik citlivý na nedostatek kyslíku jako candát. Díky umělému vysazování žije opravdu v celé Evropě, nejpočetněji ve Španělsku, Itálii, Německu a Francii. V těchto zemích sice není původní, ale výborně tam prospívá. Jako dravec je důležitou rybou, protože brání přemnožení plevelných ryb.


Sumec má pověst samotáře, ale je to pravda pouze v lokalitách s nízkým počtem výskytu sumců. Pokud je jich více, sdružují se ve skupinách a dokáží spolu mírumilovně vyjít napříč věkovou strukturou. Při lovu je sumec poměrně rychlý a pohyblivý a kořist nasává do tlamy podtlakem, který vznikne, když rozevře čelisti.


Sumec je plachý a chytrý. Není pravdou, že loví jen v noci, ale nemá rád hluk. Pokud jej něco ruší, raději se schová do podvodních úkrytů a na lov se vydá až v noci, kdy jej neruší ani ptáci nad hladinou.  


Rozmnožování


Ve 4-6 letech pohlavně dospívá a vytírá se párově koncem května a v červnu, když teplota vody dosahuje 18-22°C. Jikernačky kladou až 300 000 žlutavých jiker (u větších exemplářů se jejich počet může blížit až miliónu) do hnízd, kterými mohou být buď mělké jamky nebo rostliny, kořeny apod. Oba rodiče potěr hlídají, ovívají jej ocasními ploutvemi a útočí na všechno, co by mohlo ohrozit hnízdo. Často se starají i o vylíhlé plůdky. Najdou se i takoví rybáři, kteří této rodičovské péče využívají ke snadnějšímu lovu, což není etické a určitě to nepřinese ani tolik radosti.


Potrava


Mladší sumci se živí potravou, kterou najdou na dně, jako jsou červi, larvy hmyzu, plži, slimáci a drobní korýši. Výhradně rybami a vodními živočichy se živí asi od dvou let. Dospělý sumec loví kromě ryb i obojživelníky, raky, dokonce i savce a ptactvo.


Rybolovné techniky


Sumec má největší apetit v letním období, po období tření. Ideální je lovit za soumraku nebo v noci. Dobrá loviště jsou poblíž potopených stromů. Lovíme na živou rybku, části mrtvých rybek, žížaly a také twistery, wobblery a třpytky. Někteří rybáři chytají sumce také na úhoře. Místo vlasce se vyplatí použít pletenku.


Sumce menších velikostí lovíme běžně přívlačí, na plavanou i na položenou. Trofejního sumce nejlépe ulovíme z loďky a tady použijeme ideálně živou rybku a bójku. Při lovu z lodě se používají různá šplouchadla a echoloty, které sumce přilákají. Vylovovací hák, tzv. gaf je velmi nešetrný a je zakázáno jej používat.


Sumce zasekáváme ihned po záběru a nebojíme se razantnosti. Pokud jej udržíme hlavou k sobě, je to snadnější, ale když se otočí, bude mít navrch on. Někdy se stane, že nemůžeme s rybou pohnout, to se sumec zaboří do sedimentů nebo se opře o cokoli na dně. Tehdy mírně povolíme tah a vyčkáme. Někdy trvá minuty, než se uvolní na volnou vodu. Taháním bychom jej jen ujistili o jeho dobré taktice, a navíc bychom riskovali přetrženou šňůru. Sumce vytahujeme tak, že vsuneme palec do jeho tlamy a rybu uchopíme za spodní čelist. Volnou rukou mu klepneme na čelo, díky čemuž sumec ztuhne a nám to usnadní vytažení na břeh. Souboj s velkým sumcem je pro rybáře nezapomenutelným zážitkem plným adrenalinu.


Doba hájení


Sumce nesmíme lovit v období od 1. ledna do 15. června a nejmenší stanovená délka je 70 cm.



Děkujeme za fotografie z lovu sumců



NewsletterNenechte si ujít výhodné akce, slevy a novinky.