0

Oblíbené produkty:

0
  • Nemáte žádné oblíbené produkty.

Porovnat
CZ

SK

s námi to chytneš...

MenuZavřít

Prosím se nebo si vytvořte bezplatnou registraci.

0

Váš košík

0
Do dopravy zdarma zbýva 9999,- Kč
Menu

Síh maréna

Máte toto plemeno? Dejte mu hlas

Latinsky: Coregonus lavaretus maraena

Anglicky: Great maraena

Německy: Grösse maräne


Jikry síha marény byly k nám, konkrétně do třeboňských rybníků, přivezeny v roce 1882 pravděpodobně z Polska. Od té doby se populace této ryby udržuje umělým výtěrem. Nicméně v posledních letech se v tak vysoké míře kříží s peledí (Síh peleď), že čistokrevná maréna téměř vymizela.


Chcete mít fotku vašeho úlovku? Stačí poslat...
  • Popis ryby
  • Galerie fotografií
Rychlá navigace - obsah

Popis


Síh maréna má protáhlé, ze stran zploštělé tělo, které pokrývají velké a lehce uvolnitelné šupiny. Má šedozelený nebo modrozelený hřbet, stříbřité boky a břicho. Na bocích má viditelnou plnou postranní čáru. Na horní části těla a hřbetní ploutvi jsou drobné černé tečky. Má malou hlavu a špičatý rypec. Jeho oči jsou poměrně velké. Našedlé ploutve jsou ve standartním postavení a ocasní ploutev je hluboce vykrojená. Má i tukovou ploutvičku.


Obvykle dorůstá velikosti 30-40 cm a hmotnosti do 2 kg. Dožívá se asi 10 let.


Význam a výskyt


Je to nepůvodní druh ryby, chovaný v chladnějších a hlubších rybnících. Je vysazován i do některých údolních nádrží jako vedlejší ryba. Trvalá existence síha marény je tedy závislá na umělé reprodukci a chovu. Žije v hejnech.


Je hospodářsky cennou rybou, ale na udici bývá spíše náhodným úlovkem.


Rozmnožování


Pohlavní dospělost prozrazuje třecí vyrážka ve středu šupin. Doba výtěru u nás v líhních se pohybuje od listopadu do prosince při teplotě 10°C. Plůdek se vysazuje do vhodných vod v únoru, mnohdy ještě pod led.


Potrava


Je všežravec a živí se zooplanktonem či drobnou zvířenou dna. 


Rybolovné techniky


Maréna je aktivní hlavně v chladných měsících. Lovíme ji na položenou i na plavanou. Záběry jsou prudké a vyžadují velké soustředění. Často plavou v hejnech kolem břehů, takže když zabere sousedovi rybáři, můžeme čekat záběr také a připravit se. Lovit můžeme na žížaly, bílé červy nebo jiné larvy hmyzu. Použít můžeme také umělé mušky, jigy nebo marmyšky. 


Maréna je citlivá na zákal vody, stres a poranění, a pokud vezmeme v úvahu i to, že je poměrně krátkověká a že je obtížné ji ulovit, nemusíme v jejím případě důsledně uplatňovat pravidlo „chyť a pusť“, ale můžeme si ji bez výčitek přivlastnit (samozřejmě pokud přesáhne minimální lovou míru).


Doba hájení


Nejmenší lovná míra je 30 cm, ale dobu hájení stanovenu nemá.


NewsletterNenechte si ujít výhodné akce, slevy a novinky.