0

Oblíbené produkty:

0
  • Nemáte žádné oblíbené produkty.

Porovnat
CZ

SK

s námi to chytneš...

MenuZavřít

Prosím se nebo si vytvořte bezplatnou registraci.

0

Váš košík

0
Do dopravy zdarma zbýva 9999,- Kč
Menu

Plotice obecná

Máte toto plemeno? Dejte mu hlas

Latinsky: Rutilus rutilus

Anglicky: Roach

Německy: Plötze


Plotice obecná patří do velké rodiny kaprovitých ryb a patří mezi naše nejrozšířenější ryby.  Někteří neznalci a bohužel někdy i rybáři nazývají chybně tuto rybu bělice. Její lidový název je červenoočka. Je pro ni typické, že jí záhy po smrti zmodrají ploutve.


Chcete mít fotku vašeho úlovku? Stačí poslat...
  • Popis ryby
  • Galerie fotografií
Rychlá navigace - obsah

Popis


Nejedná se o velkou rybu, pokud ji dříve neuloví predátor nebo rybář, může dorůst velikosti přes 40 cm. Jejich běžná velikost je 15-30 cm a hmotnost 0,5 kg. Dožívá se 8-12 let. Typické jsou pro ni cihlově červené oči, kterými se také liší od perlína. Má snadno opadavé malé šupiny a starším rybám někdy šupiny jakoby odstávají. Plotici obecnou dobře rozpoznáme podle zbarvení ploutví, prsní mají pomerančové zabarvení a břišní a řitní výrazně červené. Stavba jejího těla, spíše výška hřbetu je závislá na podmínkách, ve kterých žije. Pokud má dostatek potravy, je z ní vysokohřbetá ryba, pokud ne, zůstávají spíše štíhlé a když mají opravdu málo potravy, tak až zakrnělé.


Význam a výskyt


Vyskytuje se skoro v celé Evropě, ale na jih od Alp a Pyrenejí a ve Skandinávii žijí jen její příbuzné druhy. Má ráda stojaté a pomalu tekoucí vody a žije ve všech pásmech kromě pstruhového. Není moc náročná na čistotu vody. Zdržuje se v hejnech u břehů a v místech s vodními rostlinami. V hlubších vodách se pohybují jen větší plotice.


Vzhledem k početnosti této ryby je významnou potravou pro dravé ryby. Toho také rybáři využívají a rádi plotice nastražují, ať už živé či mrtvé. 


Rozmnožování


Pohlavně dospívá ve 2-3 letech. Období tření trvá od dubna do června. Pokud žijí ve větších tekoucích vodách, tak cestují k trdlištím. Samci mají v období tření výraznou třecí vyrážku a také jejich zabarvení do červena je mnohem silnější. Vytírá se poměrně hlučně a v hejnech na rostliny nebo kameny, kam se jikry přilepí. Plůdek se vylíhne po pěti až deseti dnech. Plotice obecná se často kříží s podobnými druhy, jako je perlín ostrobřichný, cejn velký či cejnek malý, ouklej, jesen, parma obecná.


Potrava


Plotice obecná je všežravec a vůbec není vybíravá. Požírá hmyz nebo jeho larvy, zbytky rostlin a plankton, a také malé mlže a plže. Potravu přijímá i v období tření. Výjimečně, pokud žije v hloubce, může se živit i dravě a ulovit menší rybu.


Rybolovné techniky


Plotice obecná je u nás nejčastěji lovená ryba, která potěší, když jiné ryby neberou. Bere i v zimě a po celý den. Jako nástražní rybka se loví čeřínkováním. Těží se také sítěmi a to je pak zpracována na rybí moučku nebo se zkrmuje v živočišné výrobě. 


Lovíme ji na plavanou a položenou. Používáme jemné náčiní. Lovíme hlavně v mělkých zátokách, tam, kde rostou vodní rostliny. Jako nejlepší nástrahy se osvědčili bílí červi, zakuklené larvy a semínka konopí. Alternativou jsou těsta, červi, larvy, kousky brambor či kostky bílého chleba. Známý je u plotic také lov na řasy.


Větší plotice se spíše drží dále od břehu. Skvěle se proto loví na krátké proutky se splávečkem z pramice, pokud se do vodního sloupce zakrmí spařenou řepkou třeba s rozmáčeným chlebem nebo šrotem. Právě četnost záběrů při tomto způsobu lovu hodně baví děti a může být prvním impulsem pro získání celoživotní lásky k rybaření.


Doba hájení


Tato ryba dobu hájení ani minimální lovnou míru stanovenu nemá.


NewsletterNenechte si ujít výhodné akce, slevy a novinky.