0

Oblíbené produkty:

0
  • Nemáte žádné oblíbené produkty.

Porovnat
CZ

SK

s námi to chytneš...

MenuZavřít

Prosím se nebo si vytvořte bezplatnou registraci.

0

Váš košík

0
Do dopravy zdarma zbýva 9999,- Kč
Menu

Ostroretka stěhovavá

Máte toto plemeno? Dejte mu hlas

Latinsky: Chondrostoma nasus

Anglicky: Nase carp

Německy: Nase


Ostroretka stěhovavá je společenská stěhovavá ryba. V Evropě rozlišujeme nejméně pět poddruhů ostroretek z poměrně velkého rodu Chondrostoma. Její název vznikl podle zvláštního tvaru jejich úst.


Chcete mít fotku vašeho úlovku? Stačí poslat...
  • Popis ryby
  • Galerie fotografií
Rychlá navigace - obsah

Popis


Tato ryba dorůstá velikosti až 50 cm a hmotnosti 2 kg, ale to jen zřídkakdy, průměrně bývají velké 25-40 cm. Ostroretka je středněvěký druh ryby, běžně se dožívá 8-14 let, ale může se výjimečně dožít i 20 let. Je velmi citlivá na čistotu vody a životního prostředí.


Má protáhlé, z boku zploštělé tělo a normálně postavené ploutve. Je to na pohled všední kaprovitá stříbřitá ryba, jejíž hřbet je zabarven šedozeleně až hnědě. Tvar jejího těla je dobře uzpůsoben životu v silných proudech. Jejím rozpoznávacím znakem je poměrně malá hlava a výrazně spodní ústa ve tvaru rovné příčné štěrbiny. Horní ret má vysunutý a dolní čelist je zrohovatělá, jedná se o tzv. rypec, který jí umožňuje seškrabávat řasy z kamenů. 


Význam a výskyt


Na našem území je jejím přirozeným prostředím povodí řeky Moravy a Odry. Do českých řek byla uměle vysazena, např. do Vltavy, Berounky a Labe. Ostroretka je jedním z hlavních druhů ryb parmového pásma, vyhovuje jí proudná voda, a tedy většinou střední a dolní úseky našich řek. Vyhýbá se stojatým vodám, nepotřebuje úkryty a žije v hejnech. 


Ostroretka je hospodářsky významná tím, že konzumuje řasy, sinice a rozsivky.


Rozmnožování


Pohlavně dospívá ve 4-6 letech. Na svá trdliště, která jsou ve výše položených úsecích řek, putují v období od března do května, někdy i několik kilometrů. Vytírají se v hejnech a potřebují štěrkovitý nebo kamenitý substrát a hrubší oblázky. Zvláštností ostroretek je, že v období tření mají obě pohlaví třecí vyrážku. Po výtěru se vracejí do svých původních teritorií. Plůdky ostroretek se líhnou po 10 až 16 dnech.


Potrava


Ostroretky se živí nánosy řas a sinic, které seškrabávají z kamenů a ze dna. V menší míře konzumují také drobné živočichy.


Rybolovné techniky


Hlavní sezóna pro lov ostroretek je od června do října v mělčích vodách. Velmi dobře ovšem berou v zimních měsících, pokud není příliš chladno. Vzhledem k tomu, čím se živí, je těžší zvolit správnou nástrahu a nemůžeme čekat, že budou svou nástrahu agresivně pronásledovat. Je potřeba být jemný a trpělivý. To ale neznamená, že její záběr není rychlý a silný.


Z nástrah můžeme vyzkoušet bílé červy, chrostíky, patentky, žížaly, těstoviny, kroupy a rýži. Na Slovensku ji rybáři loví i na malé kousky slaniny. Lovíme na položenou nebo na přívlač a nástrahu pokládáme u dna. Přestože je to poměrně malá ryba, dokáže klást velký odpor a proto je u sportovních rybářů oblíbená.


Doba hájení


Ostroretky se nesmí přivlastňovat od 16. března do 15. června a jejich zákonná míra je 30 cm.


NewsletterNenechte si ujít výhodné akce, slevy a novinky.