0

Oblíbené produkty:

0
  • Nemáte žádné oblíbené produkty.

Porovnat
CZ

SK

s námi to chytneš...

MenuZavřít

Prosím se nebo si vytvořte bezplatnou registraci.

0

Váš košík

0
Do dopravy zdarma zbýva 9999,- Kč
Menu

Okoun říční

Máte toto plemeno? Dejte mu hlas
Okoun říční

Latinsky: Perca fluviatilis

Anglicky: Perch

Německy: Barsch, Flussbarsch


Okoun je jednou z nejkrásnějších ryb našich vod. Mezi rybáři se mu lidově říká také švec nebo brčoun. Není to příliš rychlý plavec. Navíc se zdržuje v hejnech, což znamená, že je pro kormorány, vydry, norky a další rybožrouty poměrně snadnou a oblíbenou kořistí. Přelstít tuhle krásnou pruhovanou rybu nevyžaduje žádné letité zkušenosti, speciální náčiní nebo návnady. Hltavý a nepříliš plachý okoun se chytí sám.

Chcete mít fotku vašeho úlovku? Stačí poslat...
  • Popis ryby
  • Galerie fotografií
Rychlá navigace - obsah

Popis


Dorůstá délky do 30 cm a hmotnosti 0,5 kg. Má mírně zavalité, zboku zploštělé a poměrně vysoké tělo, na bocích se nachází 5 – 8 tmavých svislých pruhů. Tělo je na omak drsné a kryté ktenoidními šupinami. Šupiny zasahují na tvář a na skřele. Starým okounům hřbet za hlavou prudce stoupá a tvoří výrazně patrný hrb. Typickým rozlišovacím znakem je černá skvrna na konci první hřbetní ploutve. Břišní ploutve, řitní a zčásti i ocasní ploutev jsou načervenalé, žaberní víčko má dozadu vybíhající ostrý trn. 


Okoun má prostorná ústa, jejichž čelisti jsou tvořeny subtilními kůstkami, mezi nimiž je napjata tenká blána. To mu dovoluje široce rozevřít tlamu a polknout i rozměrné sousto. Tlama je opatřena drobnými zoubky, které vytvářejí spíše jen drsné plochy a na první pohled nejsou příliš patrné. Okouni se při lovu snaží kořist spíš nasát než sevřít a jejich typické srkání při lovu rybek u hladiny zná asi každý zkušenější rybář. Podobnost můžeme najít s candátem obecným a zejména s candátem východním. 


V našich vodách žije jen okoun říční. Do stejné čeledi okounovitých – Pericidae – patří okolo 96 dalších druhů.



Význam a výskyt


Na našem území je hodně rozšířeným druhem. Je velmi přizpůsobivý v nárocích na vodní prostředí. Optimální podmínky má ve většině stojatých vod. Vyhýbá se vodám prudce tekoucím a studeným.  Obvykle se dožívá 5-7 let, někdy až 15 let. V mládí roste do délky, ve stáří do výšky.


Rozmnožování


Růst okouna je rychlý, přemnožuje se a vytlačuje ostatní ryby rostoucí v jeho prostředí. Vytírá se od dubna do konce května při teplotě vody okolo 10 stupňů. Po nakladení samice jikry pár hodin hlídá a vývoj jiker trvá 14-17 dní.


Potrava


Okoun je říční dravec. Tvoří hejna a napadá v nich menší a nemocné ryby, někdy i stejného druhu. Mladí okouni se živí planktonem, starší požírají larvy vodního hmyzu, korýše (včetně raků) a ryby ve všech vývojových stádiích. Běžný je také kanibalizmus. V požírání potěru tkví také jeho největší význam, reguluje totiž rybí populace a brání jim v přemnožení. To, že okoun nemá velké zuby ani silný stisk, nahrazuje enormním polykacím reflexem-chycenou kořist nasaje a ihned posunuje do jícnu.


Rybolovné techniky


Loví se většinou na plavanou,  přívlačí nebo muškařením. Za nástrahu používáme žížaly, bílé červy, malé rybky a drobné vláčecí nástrahy – rotační třpytky, wobblery, twistery (především v červené barvě nebo její kombinaci), marmyšky, rippery, streamery, jigy apod. 


Pro lov okouna je lepší použít měkčí prut než pro lov ostatních dravých ryb a volit opatrnější zdolávání. Přední část okouních úst je totiž poměrně křehká a ryba často spadne z udice. Dobře se loví hlavně na podzim a začátkem zimy. Okoun je aktivní celou zimu a lovit se dá i pod ledem. Je také dobrou nástražní rybkou pro lov štik a candátů. 


Doba hájení


Od 1.1. do 15.6. se okoun nesmí lovit.



Děkujeme za fotografie z lovu okounů



NewsletterNenechte si ujít výhodné akce, slevy a novinky.