0

Oblíbené produkty:

0
  • Nemáte žádné oblíbené produkty.

Porovnat
CZ

SK

s námi to chytneš...

MenuZavřít

Prosím se nebo si vytvořte bezplatnou registraci.

0

Váš košík

0
Do dopravy zdarma zbýva 9999,- Kč
Menu

Lín obecný

Máte toto plemeno? Dejte mu hlas
Lín obecný

Latinsky: Tinca tinca

Anglicky: Tench

Německy: Tanche


Lín obecný dříve býval naší nejběžnější kaprovitou rybou. Dnes už jeho stavy ubývají. Tvar a zlatozelené zabarvení jeho těla je tak charakteristické, že je velmi těžké si jej splést s jinou rybou. Je také světloplachý a aktivní je až s příchodem soumraku.


Chcete mít fotku vašeho úlovku? Stačí poslat...
  • Popis ryby
  • Galerie fotografií
Rychlá navigace - obsah

Popis


Má zavalité, robustní a relativně krátké tělo. Hřbet je tmavohnědý, boky mají olivově zelenou až žlutavou barvu a břicho je žluté se zlatavým leskem. V některých lokalitách je jeho hřbetní část tmavá až černá. Vysunovatelná ústa jsou koncová a v koutcích je pár velmi krátkých vousků. Má tuhou slizkou kůži a pevně vrostlé, malé až neznatelné šupiny. Málo vykrojená ocasní ploutev je mohutná, stejně tak i břišní ploutve, které sahají u samců až za řitní otvor a mají zesílený druhý paprsek.


Líni většinou dorůstají do délky 20-40 cm a váží 0,5-1,5 kg. Maximálně mohou mít 70 cm a 10 kg. Dožívají se 8-10 let.  


Význam a výskyt


Žije hlavně v nížinných oblastech, v pomalu tekoucích a stojatých vodách, v tůních, mrtvých ramenech a rybnících. Je typickou rybou žijící v blízkosti dna. Vyhovuje mu bahnité dno, i hodně zarostlé rostlinami a je odolný vůči nedostatku kyslíku. Má rád teplejší vodu. 


V letních vedrech se líni dokáží zahrabat do bahna a upadají do tzv. letního spánku. Zůstávají nehybní, jejich metabolizmus se zpomalí a nemusí přijímat potravu. Když se kvalita vody zlepší, vrátí se opět ke svému běžnému způsobu života. Stejným způsobem umí přečkat i v extrémních zimách. Je-li zima mírnější, stahují se na toto období do větších hloubek, kde vytvářejí menší hejna, přestože jsou jinak výrazně samotářští. 


Lín obecný je vyhledávanou rybou sportovního rybolovu, protože je nesnadno ulovitelný. V rybnících se chová jako vedlejší ryba. 



Rozmnožování


Pohlavně dospívá ve 3-4 letech a vytírá se v období od června do srpna. Přesné období tření závisí na teplotě vody, musí totiž být 18-20°C. Během tření se u samců objevuje na hlavě a na hřbetě třecí vyrážka. Vytírají se ve skupinách poblíž břehů na hustý porost vodních rostlin. Tření probíhá v několika etapách a plůdek se líhne už po třech až čtyřech dnech. Vylíhnutý plůdek není schopen ihned plavat, proto zůstává ještě několik dnů přilepený na vodních rostlinách díky tomu, že jeho žlázy vylučují lepkavý sekret. Jinak by se mohl utopit v bahně. 


Potrava


V mládí se lín živí planktonem, později pak larvami hmyzu, červy, měkkýši a korýši. Nepohrdne ani měkkými částmi rostlin.


Rybolovné techniky


Pro úspěšný lov je důležité zohlednit typ vody, teplotu a počasí a také jejich letní a zimní spánek. Je dobré vnadit předem a vybrat si místa s porosty vodních rostlin, rákosí a mělčiny.


Lovíme na položenou nebo na plavanou a nastražujeme těsně u dna nebo přímo na dně a to podobné nástrahy, které používáme při lovu kaprů. Oblíbenou nástrahou je hnojáček. Použít můžeme také kukuřici, bílé červy, vodní slimáky, žížaly, pšenici, chleba nebo těsto. Je potřeba opatrnosti a trpělivosti a dát si pozor, abychom nezasekli příliš brzy.


Lín se neloví lehce, nejen proto, že žije na hustě zarostlých místech, ale také pro svou opatrnost a plachost. Má hodně společného s kaprem a mnohdy také sežere nástrahu pro kapra určenou. Velký lín bývá také zdatný bojovník.


Doba hájení


Dobu hájení nemá stanovenu a jeho nejmenší lovná míra je 25 cm.


Děkujeme za fotografie z lovu línů


  • Vašek Rolenc


NewsletterNenechte si ujít výhodné akce, slevy a novinky.