0

Oblíbené produkty:

0
  • Nemáte žádné oblíbené produkty.

Porovnat
CZ

SK

s námi to chytneš...

MenuZavřít

Prosím se nebo si vytvořte bezplatnou registraci.

0

Váš košík

0
Do dopravy zdarma zbýva 9999,- Kč
Menu

Jeseter malý

Máte toto plemeno? Dejte mu hlas
Jeseter malý

Latinsky: Acipenser ruthenus

Anglicky: Sterlet

Německy: Sterlet


Jeseter malý je jediný z evropských druhů jeseterů, který se celoživotně zdržuje ve sladké vodě. Patří mezi naše vývojově nejstarší druhy ryb. S některými jejich znaky se už u vývojově pokročilejších ryb nesetkáme. V Rusku je součástí mnoha městských erbů.


Chcete mít fotku vašeho úlovku? Stačí poslat...
  • Popis ryby
  • Galerie fotografií
Rychlá navigace - obsah

Popis


Dorůstá velikosti 40-70 cm a hmotnosti okolo 1 kg. Má protáhlé vřetenovité tělo a tenký ocasní násadec. Jeho hlava je protažená do dlouhého rypce, který může být různě dlouhý. Na jeho spodní straně jsou malá příčná ústa, která jsou vysunovatelná a dolní ret je rozpolcený. Před ústy má 4 jemné vousky. Ocasní ploutev je nesymetrická a hřbetní je posunuta směrem dozadu. Jeho zbarvení je různé, od nazelenalého, přes hnědé až po šedé. Má rovné břicho, které je bílé. Jeho zvláštní šupiny vypadají jako kostěné destičky nebo štítky. Odborně se jim říká Fulkerovy šupiny. Může se dožít až 22-25 let, nejstarší doložený jeseter malý měl 27 let. 



Význam a výskyt


Místo jeho původního výskytu u nás jsou dolní toky Moravy a Dyje, kde se ojediněle vyskytuje i dnes. Má rád větší, rychleji proudící řeky. Žije většinou u dna a na zimu si hledá hlubší úkryty. Jeseter malý je pokusně chován a uměle vytírán. Rozlišit jej od jiných jeseterů můžeme podle rozdílného počtu bočních štítků a jemných vousků.


Je cennou hospodářskou rybou. Z ochranářského hlediska se řadí mezi kriticky ohrožené a proto je u nás chráněn.


Rozmnožování


Samci dosahují pohlavní dospělosti ve 3-6 letech a samice ve 4-7 letech. Třou se v květnu na dně vyšších úseků řek. Před výtěrem se shlukují do hejn o stovkách jedinců a táhnou proti proudu. Vyhledávají čisté kamenité dno a hloubku okolo 3 metrů. Po 4-5 dnech se líhne plůdek a nechává se unášet proudem. Samci mají v době tření na hlavě bílý povlak. Samice se pravděpodobně vytírají jen jednou nebo dvakrát za život. 


Jeseter malý se může křížit s vyzou velkou a vzniklý kříženec se jmenuje bestěr.


Potrava


Živí se drobnými živočichy říčního dna. Pochutná si na malých žížalách, larvách hmyzu, červech a korýších, jikrách ryb a čerstvě vykuklených plůdcích. Příložitostně sežere i malou rybku a miluje larvy jepic. Jeho zvláštností je, že při sběru potravy z hladiny se obrací břichem vzhůru.


Rybolovné techniky


Lovit jesetera malého je nejlepší v místech, kde je břeh zaplněný larvami jepic. Lovíme na plavanou či na položenou. Jeho záběr je typický dvojitým zachvěním špičky prutu. První přijde, když jeseter udeří do nástrahy ocasem, aby ji odrazil ode dna a mohl ji sežrat pohodlněji plovoucí ve sloupci vody. Takže zaseknout můžeme po druhém ohnutí špičky prutu. Pak většinou ryba vyskočí nad hladinu.


Doba hájení


Jeseter malý je hájen od 16. března do 15. června a minimální povolená míra je 30 cm.



Děkujeme za fotografie z lovu jeseterů



NewsletterNenechte si ujít výhodné akce, slevy a novinky.