0

Oblíbené produkty:

0
  • Nemáte žádné oblíbené produkty.

Porovnat
CZ

SK

s námi to chytneš...

MenuZavřít

Prosím se nebo si vytvořte bezplatnou registraci.

0

Váš košík

0
Do dopravy zdarma zbýva 9999,- Kč
Menu

Cejn velký

Máte toto plemeno? Dejte mu hlas
Cejn velký

Latinsky: Abramis brama

Anglicky: Common bream

Německy: Brassen


Cejn patří do čeledi kaprovitých. Mladší cejni tvoří častou kořist dravých ryb a na velkých si rádi pochutnávají sumci, v tomto tkví jejich hospodářský význam. Kromě toho, že jej často loví rekreační rybáři se cejn loví při závodní plavané. Lidově se mu říká lopata nebo lopaťák a v případě malých cejnů vlaštovka nebo zrcátko. Ve slovenštině je to Pleskáč vysoký. Jsou to stanovištní ryby a delší cesty podnikají jen v období tření. Když se stane, že se v přehradách přemnoží, mají sklon zakrňovat.


Chcete mít fotku vašeho úlovku? Stačí poslat...
  • Popis ryby
  • Galerie fotografií
Rychlá navigace - obsah

Popis


Běžně dorůstá velikosti cca 30 cm a hmotnosti 0,5 kg. Ve velkých řekách jako je Morava nebo Labe nejsou výjimkou cejni přes 50 cm. Může se dožívat až 30 let, ale je to vzácné. Má vysoké, zboku zploštělé tělo. Hlava je v poměru k tělu poměrně malá. Ústa jsou posazená spíše dole než vepředu a jsou vysunovatelná do protáhlého rypce, díky kterému se lépe dostane k potravě v usazeninách na dně. Jeho tělo je hustě poseto velkými šupinami a je poměrně hodně slizké. Zabarvení hřbetu je tmavomodré až černé. Když je ryba starší, může mít její hřbet zelenkavý nebo nazlátlý nádech. Boky těla jsou světlejší se stříbřitým nádechem a břicho je špinavě bílé. S přibývajícím věkem je zabarvení cejna intenzivnější. Ploutve jsou tmavošedé a párové ploutve jsou světlejší. Ocasní ploutev je hluboce vidlicovitě vykrojená a řitní ploutev je prodloužená.



Význam a výskyt


Cejn žije ve většině evropských řek. Je podle něj pojmenováno cejnové pásmo, což je nejspodnější rybí pásmo u nás. V ČR jej najdeme po celém území v dolních tocích řek a stojatých vodách. Žije v hejnech a na zimu se celá hejna cejnů přesunují do větších hloubek.


Rozmnožování


Samec je pohlavně zralý ve třech letech a samice ve čtyřech. Vytírá se v dubnu až září, v klidné a vyhřáté vodě nebo na zarostlých mělčinách, kde bývá v období tření opravdu živo. Někdy se totiž stane, že společně s cejny se vytírají i jiné ryby. Cejn tak vytváří asi nejvíce kříženců s jinými kaprovitými rybami (plotice, perlín, cejnek).


Cejn se vytírá skupinově, a to dokonce podle velikosti. To znamená, že větší kusy se vytírají nejdříve a až poté se zapojí menší ryby. 


Samička naklade průměrně 100 000-200 000 jiker. V období tření mají samci výraznou třecí vyrážku. Rybářští začátečníci se někdy domnívají, že jde o nemoc. Jde však jen o sezónní zrohovatění kůže.


Potrava


Cejn je stejně jako kapr všežravec. Mladí cejni požírají buchanky a perloočky, starší například larvy pakomárů a jiné bezobratlé ze dna. Živí se také tlejícími organickými zbytky a semeny rostlin. Významnou část jejich potravy tvoří plankton. Díky nízko položeným ústům se při přijímání potravy tato ryba postaví do svislé polohy, tedy hlavou dolů, a nasává usazeniny ze dna.


Rybolovné techniky


Cejn se dá lovit po celý rok, ale s nejlepšími úlovky můžeme počítat od dubna do září. Největší doložený ulovený cejn měl 80 cm a 11,5 kg. 


Lovíme nejčastěji na plavanou a na položenou a používáme tenké návazce a malé háčky. Návnadu umisťujeme na dno nebo těsně nad něj. Pro lov cejnů je ideální teplé počasí a dusno a zároveň časné ranní a pozdní večerní hodiny, což je často těžké zkombinovat. Cejni jsou také velmi opatrní a citliví na zvuky, proto je dobré lovit z větších vzdáleností. Je potřeba na to myslet, když lovíme z rybářského člunu, kde těžko rušivým zvukům zabráníme při přejezdech. Pokud nemůžeme mít velký odstup, chovejme se alespoň co nejtišeji, abychom cejny nerušili a nevyplašili. Obecně se ulovení menších cejnů nepovažuje za rybářské umění a nikdo se tím nechlubí. Chycení velké lopaty přes 60 cm, ale už často za fotku stojí.


Vhodnými nástrahami jsou těstoviny, houska, rohlíkové boilies, žížaly, bílí červi. Nesmíme zapomínat na vnadění, které je při lovu cejnů velmi důležité. Cejni nad 45 cm jsou už velmi opatrní a zdržují se spíše ve větší hloubce a dál od břehu, kam je velmi těžké se běžným prutem dostat. Lov velkých cejnů je spíše pro zkušené rybáře profíky.


Cejni jsou však často nechtěným úlovkem. Rybář se vypraví na kapry konzumní velikosti a pokud použije malou, neselektivní návnadu, jsou pak „nezvanými“ hosty právě cejni, kteří dokáží klidně pozřít i středně velké boilies. Samozřejmě už při záběru a zejména po zaseknutí zkušenější rybář pozná rozdíl mezi kaprem a cejnem. Cejn příliš nebojuje, zatímco kapr třese hlavou a snaží se vší silou vzdálit od směru, ke kterému je tahán.


Doba hájení


Lov cejnů není omezen ani hájením ani limitován nejnižší lovnou mírou. Někteří rybáři se pletou v tom, že cejny není potřeba zapisovat mezi úlovky a tvrdí, že se „bílá ryba“ nepíše. Pokud si cejny chceme ponechat, musí však být zapsáni. Stejně jako například plotice nebo perlíni.



Děkujeme za fotografie z lovu cejnů



NewsletterNenechte si ujít výhodné akce, slevy a novinky.