0

Oblíbené produkty:

0
  • Nemáte žádné oblíbené produkty.

Porovnat
CZ

SK

s námi to chytneš...

MenuZavřít

Prosím se nebo si vytvořte bezplatnou registraci.

0

Váš košík

0
Do dopravy zdarma zbýva 9999,- Kč
Menu

Candát obecný

Máte toto plemeno? Dejte mu hlas
Candát obecný

Latinsky: Sander lucioperca

Anglicky: Pike-perch

Německy: Zander


Candát je největší okounovitou rybou u nás. Tento rytíř vod, jak se mu často přezdívá, je rybářsky velmi atraktivní a má velmi chutné maso. Mnoho rybářů baví lovit candáty, jelikož jsou chytří a někdy si nezkušený rybář ani nemusí všimnout záběru. Je důležitý pro regulaci plevelných ryb. Jeho výskyt se podporuje také vysazováním násad. Jeho zvláštností jsou dva tzv. psí zuby na spodní čelisti a také výjimečná péče o potěr.


Chcete mít fotku vašeho úlovku? Stačí poslat...
  • Popis ryby
  • Galerie fotografií
Rychlá navigace - obsah

Popis


Candát dorůstá průměrné délky 40-70 cm, výjimečně může mít i 90 cm a váhu 15 kg. Nicméně průměrná váha ulovených candátů je 1,5-2,5 kg. Pokud si chceme rybu odnést domů, hraje roli také chuť masa, a ta je přirozeně jiná u tříletého a osmiletého jedince. 

Poměrně rychle roste a dožívá se 12-15 let. Nejstarší ulovený jedinec měl 25 let. 


Má symetrické, vřetenovité tělo a úzkou hlavu. Jeho hřbetní ploutev, která je vyztužena ostrými tvrdými paprsky, tvoří dvě oddělené části a břišní ploutev je posunutá k hlavě, za ploutve prsní. Šedozelený hřbet je pokrytý nevýraznými načernalými pruhy, jeho boky jsou světle šedé a břicho bílé. Šupiny má malé a drsné. Má ozubené čelisti, na kterých vyniká dvojice velkých zubů. Říká se jim psí zuby a je to také jeden ze znaků, kterými se liší od candáta východního. Na skřelích má malý osten. 


Candát má poměrně veliké oči, posunuté hodně dopředu a díky silné odrazivé vrstvě, která mu umožňuje lovit i v noci, jeho oči ve světle baterky nebo fotoblesku krásně září.


Candát žije v mládí v hejnech, ale ve vyšším věku se z něj stává samotář.


Význam a výskyt


Je rozšířený v celé střední Evropě, ale nejvíce candátů žije v Dunaji a v jeho povodí. U nás není v mnoha revírech jeho výskyt původní a je těžké odhadnout, jak byl u nás rozšířen předtím, než se začal uměle vysazovat. 


Má rád kamenité dno s řidším porostem a teplejší vodu. Daří se mu dobře v údolních nádržích, větších jezerech nebo pomalu tekoucích vodách. Preferuje kalnou vodu, vyhýbá se světlu a pokud se vyskytuje v čistých vodách, tak musí být hluboké, tak aby se mohl dostat alespoň do hloubky pěti metrů. Je poměrně citlivý na kvalitu vody a obsah kyslíku v ní.


Malá hejna candátů se často pohybují v hloubce dvou až tří metrů. Je to hodně pohyblivá ryba, která se moc neukrývá a svou kořist loví ve dne i v noci.


Rozmnožování


Candát se vytírá v párech. Potřebuje teplotu okolo 10 stupňů a samec vybírá v trdlišti ideální místo v hloubce cca 1,5 m. Tam pak vytvoří hnízdo, do kterého samice kladou asi 300 000 jiker, buď v jednom velkém nebo několika menších chomáčích. Samci pak vytřené jikry hlídají a aktivně brání. Pohybem prsních ploutví přivádí k jikrám čerstvou vodu až do vylíhnutí, což trvá cca 10 dnů. Plůdky se pak živí zooplanktonem.


Candátí samičky jsou poměrně citlivé a mnoho z nich po vytření uhyne. Samci dospívají o rok dříve než jikernačky.


Potrava


Malí candáti se živí nejprve živočišným planktonem a larvami hmyzu a dospělci pak výlučně malými plevelnými rybami, ale nepohrdnou ani mrtvou rybou.


Rybolovné techniky


Candáty je ideální lovit na konci léta a na podzim. Loví se na položenou nebo přívlačí a nejvhodnější je použít lehké až středně těžké pruty. Štěstí v lovu candátů budeme mít pravděpodobně tam, kde jsou mělké a hluboké zóny vody relativně blízko sebe; na místech, kde jsou potopené kořeny nebo větve. Tím, že candát loví ve dne i v noci, můžeme počítat s tím, že zaberou tzv. kdykoli, ale nejvhodnější dobou je ráno nebo podvečer.


Lovíme-li na položenou, je dobré nástrahu, nejlépe mrtvou rybku nebo její část, umístit nízko nade dnem. Když chceme lovit blízko u břehu, je dobré použít klouzavý splávek se zarážkou na plavanou, pak už jen občas nadzdvihneme prut a tím potáhneme vlasec, kterým nastraženou rybku zvedneme a pomalu ji necháme klesat ke dnu. 


Opravdoví sportovní rybáři loví candáty přívlačí či muškařením. V případě lovu přívlačí je vhodné použít pruty dlouhé a tvrdé. Kromě živé či mrtvé rybky (ježdík, okoun, hrouzek) se používá jen část rybky nebo její kůže. Osvědčené jsou také gumové nástrahy.


Candáta je potřeba nejdříve unavit, je dobré postupovat pomalu. Vždyť i on sám se při lovu přibližuje ke kořisti pomalu a až potom zaútočí. Z tohoto důvodu je také dobré používat jen lehká čihátka nebo jen kostičky polystyrenu, připevněné na vlasec. K výlovu je vhodné používat podběrák. Tato ryba je velmi citlivá na zacházení, pokud ji chceme vrátit zpět do vody.


Velmi účinný je lov z lodě na hluboké vodě, tam se ale může stát, že ulovený candát kvůli dekompresi uhyne, takže abychom se vyhnuli úlovku v podobě malé ryby, použijeme raději větší nástrahy.


Doba hájení


Candáty nesmíme lovit v době od 1. ledna do 15. června a nejmenší povolená míra je 45 cm. Pokud se nám podaří ulovit menšího, musíme jej určitě nechat plavat.



Děkujeme za fotografie z lovu candátů



NewsletterNenechte si ujít výhodné akce, slevy a novinky.