0

Oblíbené produkty:

0
  • Nemáte žádné oblíbené produkty.

Porovnat
CZ

SK

s námi to chytneš...

MenuZavřít

Prosím se nebo si vytvořte bezplatnou registraci.

0

Váš košík

0
Do dopravy zdarma zbýva 9999,- Kč
Menu

Amur bílý

2 Máte toto plemeno? Dejte mu hlas
Amur bílý

Latinsky: Ctenopharyngodon idella

Anglicky: Grass carp

Německy: Grasskarpfen

 

Amur bílý u nás není domácí ani tradiční ryba. Je to nepůvodní druh, který byl u nás, stejně jako v mnoha jiných zemích vysazen proto, aby ve velkém spásal nežádoucí vodní rostliny. Je to vegetarián a ulovit jej není vůbec jednoduché.

Chcete mít fotku vašeho úlovku? Stačí poslat...
  • Popis ryby
  • Galerie fotografií
Rychlá navigace - obsah

Popis

Amur bílý je podobný jelci tloušti a rybáři se zejména u menších kusů někdy spletou. Má silné, válcovité tělo a polospodní ústa, která jsou velmi tvrdá. Má požerákové zuby, které jsou na třecích plochách černě zbarvené. Jeho šupiny jsou střední velikosti, ale velmi výrazné a dobře přirostlé. Jejich okraje jsou černě lemované a opticky vytvářejí síťovaný vzor. Jeho ploutve jsou symetrické a krátké, hřbetní ploutev má zaoblenou. Má široké čelo a nízko posazené oči. Hřbet je tmavý olivově-šedý, boky jsou postupně světlejší a břicho šedobílé až nažloutlé. 


V našich podmínkách amur dorůstá 50-80 cm a hmotnosti 2-7 kg, ale v místě svého původu může mít až 150 cm a 50 kg. Jde o poměrně dlouhověkou rybu, která se dožívá 15-25 let. 



Význam a výskyt


Tato ryba k nám byla přivezena z východní Asie v roce 1961, konkrétně pochází z povodí Amuru a Ussuri.  Nejdříve byl chován pokusně v rybnících a dodnes jeho výskyt závisí na vysazení násad. Najdeme jej tedy hlavně ve stojatých vodách s vodními rostlinami, jako jsou třeba rybníky na jižní Moravě, ale také v zátokách a rozlitinách velkých řek, rybnících nebo také v kanálech lodní dopravy. Mají rádi mělčiny s bohatou podvodní flórou. Amur je teplomilná ryba, která vyvíjí aktivitu až při vyšších teplotách vody.


Hospodářsky se využívá k likvidaci nebo omezení porostu vodních rostlin, tedy k melioraci zarostlých rybníků. Z hlediska sportovního rybolovu je vyhledávaný zejména pro svou bojovnost a možnost rekordních úlovků.



Rozmnožování


Amur potřebuje ke tření minimální teplotu vody 20 °C, přičemž optimální teplota je 22-29°C. Jelikož toto je v evropských řekách neobvyklé, může dojít k přirozenému rozmnožování jen zřídkakdy. 


Pohlavně dospívá v 5-7 letech. Samci mají v období tření zduřelou pokožku v okolí prsních ploutví a samice mají objemnější břicho. 


Ve svém přirozeném prostředí amuři v době výtěru migrují proti proudu velkých řek se štěrkovitým dnem. Vytřené jikry nabobtnají, což jim umožnuje plavat ve vodě, proud je unáší a během jednoho až dvou dnů se líhne plůdek. Ten se pak zdržuje ve vodních mělčinách, později v korytech řek. 


Potrava


Amur bílý se živí výhradně rostlinnou potravou. I uměle je přikrmován rostlinami. Larvy se živí nejdříve planktonem, mladé kusy pak požírají vodní rostliny a jiné rostlinné zdroje, které se dostanou do vody. Tím, že se živí potravou s nízkou výživovou hodnotou, musí k zajištění potřebné energie denně spotřebovat až 120 % své tělesné hmotnosti. Jsou schopni sežrat opravdu obrovské množství vodních rostlin.


Rybolovné techniky


Lov amurů není vůbec snadný. Vzhledem k jídelníčku této ryby je volba správné návnady dost omezená. Často se loví na boilies, které obsahují velký poměr kukuřičné mouky. Ta může být obohacována špenátem nebo směsí různých vodních rostlin. Chytá se také na kukuřici, brambory, různá těsta nebo kousky rákosu či jiných vodních rostlin. Oblíbené jsou také meruňky, třešně nebo hrách. V létě, ve velmi teplé vodě se dají krásně chytat také na plovoucí boilies (tzv. pop-up) umístěné do jednoho metru pod vodní hladinou, což ovšem často vyžaduje vytvoření dlouhého návazce, například v 5 m hluboké vodě 4 m návazec. Návazec by měl být z fluorcarbonu, aby cílové ryby nerušil.


Chytáme na plavanou nebo na položenou a návnadu můžeme umisťovat na hladinu, do vodního sloupce či na dno. Rybáři jej často vysedí na pravidelně zakrmovaném místě nebo mohou nabídnout něco lepšího, než čím se amur zrovna živí v daném rybářském revíru. 


Tuto rybu nesmíme vyplašit, je zdatný soupeř, ráda bojuje a lovit ji je tedy velmi vzrušující. Nováčky nebo méně pozorné rybáře dokáže překvapit tím, že se těsně u břehu prudce otočí a ze všech sil se snaží uniknout. Pokud rybář nemá správně povolenu brzdu navijáku, vlasec při tomto nečekaném rybím výpadu často praskne a ryba odplouvá. Stejně tak amur dokáže prudce zareagovat, jakmile zaregistruje blízkost podběráku. 


Co se týče vlasců, tak tenký vlasec se může snáz přetrhnout, pokud nemáme pružný konec prutu a správně nastavenou brzdu, ale na silný vlasec zase amur nezabere tak často. Důležité je nic neuspěchat. Nejlepším obdobím v roce pro lov amura jsou letní měsíce, od června do srpna, a to spíše ve dne než v noci. Průměrná váha ulovených ryb se pohybuje mezi 2-4 kg. 


Doba hájení


Pokud má ulovený amur bílý méně než 50 cm naměřené délky, nemůžete si jej odnést od vody. Období hájení vzhledem k nemožnosti tření u nás stanoveno není.


Děkujeme za fotografie z lovu amurů



NewsletterNenechte si ujít výhodné akce, slevy a novinky.